četrtek, 24. marec 2011

Odločno proti Zakonu o malem delu in proti pokojninski reformi

Civilna iniciativa Alternativa Obstaja se pridružuje pozivu ZSSS, da na referendumu 10.aprila odločno zavrnete Zakon o malem delu in Zakon o pokojninski reformi!

Ljubljana, 24.3.2011

Pričela se je referendumska kampanja o zakonu o malem delu, ki je ostra, vladni predstavniki pa ne izbirajo sredstev, ko hvalijo zakon, ki prinaša revščino v Slovenijo.

Zanimivo pri tem je, da v okviru vladne koalicije v kampanji izstopajo prav socialdemokrati, aktivnosti Zares-a, LDS-a in Desus-a v tej fazi ni zaslediti. Najbolj aktivni pri zagovarjanju zakona, ki uvaja obliko dela brez osnovnih delavskih pravic, so torej t. i. socialdemokrati. Kot je znano, si je Pahorjeva vlada prav za to kampanjo spremenila zakon in s tem omogočila, da je iz proračuna namenila 100 tisoč evrov za kampanjo, ki jo vodi proti ljudem, ki so s podpisi podprli zahtevo za razpis referenduma. Od teh 100 tisoč evrov jih bodo kar 60tisoč namenili oglaševanju spotov pred večernim dnevnikom na nacionalni televiziji.

To pomeni, da bodo ljudi z njihovim denarjem vsak večer zastraševali z zgodbo, kako lepo jim bo, ko bodo mali delavci, pozabili pa jim bodo povedati, da takrat ne bodo prejemali bolniške, ko bodo zboleli, da bodo male delavke brez porodniške, če bodo zanosile, da bodo brez dopusta, dodatka za minulo delo, regresa za dopust in malico ter da ne bodo imeli pogodbe o zaposlitvi, temveč le napotnico. Z davkoplačevalskim denarjem nas bodo strašili, kako črni scenariji čakajo Slovenijo, če bodo ljudje na referendumu zavrnili zakon, ki jih bo naredil za drugorazredne državljane. Edini argument, ki ga zmorejo, so študentski servisi, za katere tudi v ZSSS pravimo, da jih je treba urediti, vendar ne na način, da povozijo pravice delavcev.



Prejšnji teden so naši politiki v Slovenijo povabili finančnike iz Mednarodnega denarnega sklada, ki so nam sporočili, kaj vse moramo v Sloveniji storiti, da bomo država po njihovi meri. Gospodje so pozdravili sprejem zakona o malem delu, zahtevali so zniževanje plač, obsodili so lanski dvig minimalne plače, zahtevajo odpravo dodatka za minulo delo, odpravo usklajevanja plač z rastjo življenjskih stroškov in seveda takojšnjo uveljavitev pokojninske reforme, ki prinaša delo do 65 let starosti, oz. 43 let pokojninske dobe za moške in 41 let za ženske.

So pa ti isti gospodje pozabili povedati, da imajo v IMF, kjer so zaposleni, ob bajnih plačah uveden tudi poseben pokojninski načrt, ki jim omogoča upokojevanje pri starosti 50 let. Da, prav ste prebrali, gospodje se lahko upokojijo, ko so stari 50 let. In tem gospodom ploskajo in se udinjajo naši vodilni politiki, ki vodijo našo državo in obljubljajo nove zmage.

To, da gospodarski kriminal v Sloveniji narašča z veliko hitrostjo, da se ne plačujejo prispevki za delavce, da so tuji delavci pri nas sužnji in ne ljudje, teh gospodov to ni motilo. Tudi jih ne moti to, da so nekateri ključni Pahorjevi kadri prav v teh dneh ujeti v korupcijskih poslih, seveda pa se jim ne bo zgodilo nič hudega, morda le kakšna vožnja s policijsko marico pred kamerami tiste televizije, kjer se bodo vrteli oglasi, ki so jih plačali ljudje.

In prav zato prihaja čas, da temu naredimo konec. Prva priložnost za to bo referendum proti zakonu o malem delu, s katerim se v Zvezi svobodnih sindikatov Slovenije borimo za ohranitev dostojanstva slovenskih delavk in delavcev. V tej bitki je ZSSS edina med sindikati, smo pa skupaj z mladimi, računamo pa tudi na solidarnost upokojencev, čeprav jih njihova organizacija poziva, da zakon podprejo. Vendar smo v ZSSS prepričani, da upokojenci ne bodo nasedli obljubam ministra Svetlika in njihove Zveze društev upokojencev in bodo solidarni z aktivno in mlado generacijo, torej s svojimi otroki in vnuki. Vse te pravice, ki jih mali delavci ne bodo imeli, so vso delovno dobo uživali sedanji upokojenci. Ne dvomimo, da jih bodo na referendumu s svojim glasom proti še naprej zagotovili tistim, ki danes še delajo ali pa na delo še čakajo.

Vabljeni torej na volišča 10. aprila. Tokrat bomo sami odločali o delavskih pravicah.

Milan Utroša, sekretar ZSSS

torek, 22. marec 2011

Mi smo univerza, 24.3.2011 ob 16:30

Mi smo univerza, 24.3.2011 ob 16:30, Filozofska fakulteta, predavalnica 15
Mi smo univerza je platforma vseh, ki nam ni vseeno za usodo visokošolskega izobraževanja v Sloveniji. Nastala je zaradi večletnega razkroja fakultet, na katerega smo študenti in delavci na univerzi odgovarjali z različnimi iniciativami. Ministrstvo za visoko šolstvo, znanost in tehnologijo se je sedaj velikopotezno lotilo kar univerze, študente pa, dejansko in simbolično, razkrojilo na posameznike, ki so družbeno breme, ne družbeno gonilo.



Člani platforme Mi smo univerza smo študentje in delavci vseh fakultet, vseh univerz. Javnost ozaveščamo o dejanskem stanju v visokem šolstvu, razvozlavamo pravni in ideološki jezik, analiziramo učinke načrtovanih škodljivih sprememb. Univerzo je potrebno spremeniti, a za enkrat jo spreminjajo na slabše. Kako jo spremeniti na bolje, si moramo odgovoriti sami.

Dogodek se bo selil s fakultete na fakulteto. Začnemo 24.3.2011, na FF.

Več v odprtem pismu, ki je priloženo temu vabilu in na spletnem naslovu: http://www.tribuna.si/upload/msu-pismo.pdf

Predvsem pa: udeleži se dogodka, povej svoje mnenje in deli svoje znanje!

Facebook dogodek: https://www.facebook.com/event.php?eid=107377212676828
Plakati: http://www.tribuna.si/upload/msu-plakati.pdf



#1 Slovenija je demokratična država.

Nova zakonodaja se sprejema potihem, pospremljena z birokratsko latovščino, negotovostmi in tihim sodelovanjem vodstev univerz. Tako delavci v šolstvu
kot novinarji imajo težave z razumevanjem, kaj se dogaja. Najmanj informacij pa pride do tistih, ki jih stvari najbolj zadevajo - do dijakov, študentov, staršev.
Si že slišal-a za NPVŠ ali RISS, za DRZNO Slovenijo ali Inovativno shemo?
Je moč trditi, da javnost soglasno z vlado sprejema zakone in iz njih izhajajoče ukrepe, če ne ve točno, kaj sprejema?

#2 Slovenija je družba znanja.

Po bolonjski reformi se kot znanstveni študij vrednoti le tretja stopnja.
Poprej je vsako študijsko leto Ministrstvo za visokošolstvo, znanost in tehnologijo zagotavljalo sredstva za sofinanciranje tretje stopnje. Doslej je ministrstvo redno zamujalo in puščalo študente v negotovosti krepko čez polovico študijskega leta.
Sedaj je financiranje sistematično uredilo tako, da je sredstva iz proračuna v celoti ukinila in jih nadomestila z enkratnim zneskom iz sheme EU, namenjene
spodbujanju podjetništva in prilagodljivosti. In potem? Naj se s tem ukvarja naslednja vlada. Z uredbo, imenovano Inovativna shema za sofinanciranje doktorskega študija za spodbujanje sodelovanja z gospodarstvom in reševanja aktualnih družbenih izzivov, je doktorski študij postal paradni konj neoliberalnih reform v izobraževalnem sistemu.

#3 Slovenija je družba mladih.

Zakon o štipendiranju ukinja državne štipendije za dijake, če starši zanje prejemajo otroški dodatek, ki dosega le polovico zneska štipendije. Štipendije so namenjene za kritje stroškov šolanja, medtem ko je otroški dodatek namenjen staršem kot pomoč za
zagotavljanje osnovnih življenjskih potrebščin znotraj gospodinjstva. S tem ukrepom se ukinja kakršnakoli samostojnost dijaka. Isti zakon močno zaostruje pogoje za dodelitev Zoisove štipendije, obenem pa bodo nekateri vnaprej izpadli iz sistema štipendiranja zaradi neusklajenega delovanja državnih ustanov. Če štipendijo slučajno pridobiš, ti je onemogočeno kandidiranje za druge vire sofinanciranja,
na primer doktorskega študija.

#4 Slovenija je družba enakih možnosti za vse.

Prvič: redni in izredni študij sta zakonsko izenačena, a le na papirju. V realnosti izredni študenti, razen tega da plačujejo šolnine, ne morejo konzumirati pravic iz študentskega statusa, saj so kriteriji za pridobitev štipendij, bivališča v študentskih domovih in ostalih bonitet usklajeni z rednim načinom študija. Z
izenačitvijo pa so izgubili pravico do socialne podpore ter prijave na zavodu za zaposlovanje. Drugič: z ukinitvijo programskega sofinanciranja doktorskega študija je država prenesla odgovornost s fakultet na posameznika ter tako postavila študente
v položaj, ko si morajo sami zagotoviti sredstva za študij, po kriterijih, ki jih določa Ministrstvo v skladu z interesi mednarodnega finančnega kapitala. S tem
neposredno posega v avtonomijo znanstvene skupnosti ter spreminja naravo znanstvenega dela.

#5 Slovenija je naravnana na trajnostni razvoj.

Država ne podpira razvoja temeljnih znanosti, ker ne pomenijo aktualnega družbenega izziva in ne prinašajo višje gospodarske rasti, torej trajnostni razvoj razume
izključno kot trajno podrejanje logiki kapitala. Tudi področje umetnostnih akademij je iz dokumentov izključeno. Za umetnostni študij ni predvidena 3.bolonjska stopnja, ni vzpostavljen naziv mladega raziskovalca, niso vzpostavljeni mehanizmi promocije,
ni alternativnih virov financiranja. Gospodarska koristnost, kot jo zagovarja Ministrstvo za visokošolstvo, znanost in tehnologijo, je samo capljanje za razvojnimi trendi, ki jih narekujejo visokotehnološko razvite države. Razvoj ne pomeni samo napredka tehnologije in kratkoročnega dvigovanja ekonomskih kazalcev, ampak se mora odvijati na vseh ravneh družbe. Če ilustriramo, dolgoročno je bolj pomembno naučiti se ribarjenja, tudi če prva riba ni za prodajo.

#6 Slovenija je poštena družba.

Z Zakonom o malem delu država razširja posebnost študentskega dela na brezposelne in upokojence ter s tem ustvarja rezervno delovno armado, ki je na trgu dela zaradi številčnosti podvržena večjemu izkoriščanju s strani kapitala. Pri tem se uvajajo nove oblike zaposlovanja, ki uničujejo zgodovinske pridobitve delavskih bojev za stabilno zaposlitev, socialno varnost in pošten zaslužek.

#7 Slovenija je odprta.

Študent kot posameznik je vedno bolj omejen na potrošnika fakultetnih storitev brez možnosti vplivanja na dogajanje znotraj akademske sfere. Univerza je skupnost, ki naj bi temeljila na enakopravnem sodelovanju študentov in univerzitetnih delavcev; s tem naj bi omogočala in širila pogoje za kritično razmišljanje ter spodbujala skupno produkcijo kvalitetnega znanja in teoretske refleksije. Vendar vsaka produkcija terja
svoja produkcijska sredstva. Znotraj fakultet so to na primer avtonomni študentski prostori, ki bi študentom omogočili organizirano delovanje in pomagali preseči
enosmernost odločanja o študijskih procesih.

#8 Slovenija je na pragu sprememb.

Trenutno je iz državnega proračuna izločen samo doktorski študij. Kako bo naprej z ostalimi stopnjami študija? O tem molčijo. Vendar argumenti, ki jih MVZT
uporablja za ukinitev programskega sofinanciranja doktorskega študija, za samoplačniški vzporedni in zaporedni študij, lahko v kateremkoli trenutku
postanejo tudi argumenti za ukinitev sofinanciranja na drugi in prvi študijski stopnji in uvedbo šolnin za vse.

MI SMO UNIVERZA
24.3.2011 16:30
Filozofska fakulteta

MI SMO UNIVERZA je študentsko gibanje. Je rezultat večletnega razkroja fakultet, na katere smo študenti odgovarjali s posameznimi iniciativami. Ministrstvo za visokošolstvo, znanost in tehnologijo se je danes velikopotezno lotilo kar univerze, študente pa, živo in simbolično, razkrojilo na posameznike, ki so družbeno breme, ne družbeno gonilo. To smo dovolili sami. Odgovorimo skupaj. Iniciative ne zadostujejo. Gibanje je univerzitetno, vključuje študente vseh fakultet.



MI SMO UNIVERZA je sistem potujočega študentskega dogodka, katerega struktura in vsebina je namenjena vzajemnemu osveščanju študentov o dejanskem stanju,
razvozlavanju pravnega jezika, boleči analizi vplivov načrtovanih sprememb, predvsem pa odgovoru na vprašanje kaj storiti? Stanje vsekakor je potrebno spremeniti, a spreminja se ga na slabše, ne na bolje. Kako ga spremeniti, smo si študentje sposobni
odgovoriti sami; svojim odgovorom moramo slediti. Le to je lahko merilo, ali si tudi zaslužimo biti študenti.Dogodek se bo selil s fakultete na fakulteto s ferkvenco,
ki je bo gibanje zmožno.

Začnemo 24.3.2011, s FF.
MI SMO UNIVERZA.

torek, 15. marec 2011

VABILO NA TISKOVNO KONFERENCO AKD IZBRUH

RESNICA O IZBRUHOVEM O KULTURNEM BAZENU OZ. ŠE EN IZBRIS KULTURNEGA HRAMA NA RAČUN KAPITAL FAŠIZMA !

Spoštovani,

Vljudno vabljeni na tiskovno konferenco, Alternativnega kulturnega društva Izbruh, ki je na račun zakulisnih iger MO Kranj, izgubilo na Gorenjskem kulturno najbolj aktiven in prepoznaven prostor, ter tako pristalo na ulici !



Tiskovna konferenca se bo zgodila v petek 18.03., ob 12:00 uri, na makadamskem parkirišču pred (bivšim) Izbruhovem kulturnem bazenom.


Smrt fašizmu,
svoboda narodu!

AKD Izbruh
Andraž Šulc

Več informacij na tel.: 031 500 955 Andraž Šulc

petek, 11. marec 2011

Država naj spremeni zakonodajo, ki omogoča suženjstvo

Ekipa Alternative Obstaja je takoj ko smo se seznanili s katastrofalnimi razmerami delavcev Gratim d.o.o. v Kopru sprožila solidarnostno akcijo zbiranja pomoči in smo skušali z medijskim opozarjanjem na sramoto države Slovenije, ki s svojo fašistoidno in sužnjelastniško zakonodajo omogoča novodobno suženjstvo vplivati na odgovorne, da končno ukrepajo in spremenijo zakonodajo.

Večina delavcev Gratim d.o.o. se je na žalost že vrnila domov v Bosno in Hercegovino, saj niso bili zmožni zdržati vsakodnevnega stradanja in životarjenja ter trpinčenja tako države Slovenije kot tudi svojega fašistoidnega delodajalca.

Tisti, ki so ostali, intenzivno iščejo novega delodajalca in se še vedno preživljajo s paketi Rdečega Križa ter s pomočjo, ki smo jo skupaj z ostalimi solidarnimi ljudmi, ki razumejo stisko izkoriščanih delavcev, zbrali v zadnjih desetih dneh.



Zaradi stavke delavcev, saj ti od septembra niso prejeli plač, regresa, neplačane imajo nadure in socialne prispevke, pripadajo pa jim tudi ostale pravice iz dela, ki jim jih dolguje podjetje Gratim d.o.o., je njihov delodajalec in lastnik Mesud Ibričić prekinil pogodbo s podjetjem Primorje d.d. za bivanje delavcev v Samskem domu v Kopru, ki je v njihovem lastništvu, tako da so delavci prepuščani na milost in nemilost svojega najemodajalca.



Še enkrat pozivamo občino, državne institucije in Vlado RS, da ukrepajo in pomagajo ljudem, ki so žrtve katastrofalne slovenske zakonodaje, ki omogoča novodobno suženjstvo oziroma ga še dodatno spodbuja. Zahtevamo spremembe na področju zaposlovanja migrantskih delavcev, saj so migrantski delavci po trenutni zakonodaji popolnoma odvisni od svojih delodajalcev, ki pričakujejo od delavcev popolno "poslušnost, podrejenost in ubogljivost" (metode sužnjelastništva) v nasprotnem pa jim grozijo z izgubo stanovanja, kar pomeni bodisi izgubo dovoljenja za bivanje bodisi izgubo prijave bivališča, in s tem izgubo vseh pravic iz dovoljenja za stalno bivanje, kar posledično pomeni izgon iz države.

Člani Alternative Obstaja smo do danes zbrali nekaj sto evrov finančnih sredstev in hrane, kar smo delavcem že predali, pozvali pa smo tudi Mestno občino Koper in vse večje trgovske verige (Mercator, Tuš, Spar, Lidl, Hofer) za pomoč. Iz MO Koper in večine trgovcev nismo dobili nikakršnega odziva. Edini, ki so se odzvali so delavci in dobavitelji trgovine Hofer.



Zahvaljujemo se vsem posameznikom in posameznicam, ki so do danes nesebično namenili nekaj finančnih sredstev in hrano delavcem v stiski. Kljub temu, da so pomoč s težkim srcem sprejeli, saj pravijo, da niso prišli v Sloveniji prosjačit za pomoč in živet od Rdečega Križa, temveč zahtevajo le tisto, kar so pošteno oddelali, se Vam iskreno zahvaljujejo in Vam želijo vse najboljše ter da se nikoli ne bi znašli v njihovem položaju.

Mile Zukić

sreda, 9. marec 2011

Varuhinja odgovarja na našo pobudo v zvezi z napadom na Filozofski fakulteti

Oziroma kako Policija in Okrožno državno tožilstvo ne želita preganjati kazniva dejanja javnega spodbujanja sovraštva, nasilja ali nestrpnosti po 297. členu KZ-1!

Email : varuh@ingov.gov.si
Številka: 10.0 - 8 / 2010 - 15 - VAL
Datum: 02.03.2011

CIVILNA INICIATIVA ALTERNATIVA OBSTAJA
(alternativa.obstaja@gmail.com)


Spoštovani,

Varuhu človekovih pravic (v nadaljevanju: Varuh) ste v lanskem letu posredovali pobudo v zvezi napadom na študente Filozofske fakultete v Ljubljani 06. 04. 2010. Opravičujemo se vam pozen odgovor, vendar je zamuda nastala zaradi večkratnih poizvedb na Ministrstvo za notranje zadeve (v nadaljevanju:MNZ) in Okrožno državno tožilstvo (v nadaljevanju: ODT).

Varuh je poleg omenjenega dogodka, na podlagi časopisnega članka obravnaval tudi podoben dogodek, ki se je zgodil dne 08. 04. 2009. Varuh je najprej naslovil poizvedbo na MNZ o predvidenih ukrepih policije glede omenjenih dogodkov. MNZ je v dopisu pojasnilo, da so policisti na podlagi zbranih obvestil v zvezi z dogodkom z dne 06. 04. 2010 na Okrožno državno tožilstvo v Ljubljani dne 04. 05. 2010 podali kazensko ovadbo zaradi storitve kaznivega dejanja nasilništva po 296. členu Kazenskega zakonika (Uradni list RS, št. 55/2008; v nadaljevanju: KZ-1), v zvezi z dogodkom z dne 08. 04. 2009 pa kazensko ovadbo zaradi utemeljenega suma storitve kaznivega dejanja poškodovanja tuje stvari po 220. členu KZ-1. Poleg tega so navedli, da je policija pri preiskovanju subjektivnih okoliščin kaznivega dejanja (motiva) ugotovila, da so bila v obeh primerih ravnanja osumljencev posledica nestrpnosti do drugače mislečih.

Varuh je na podlagi tega dopisa MNZ opozoril, da že več let opozarjamo na pomanjkljivosti, tako v zakonodaji, kot zlasti tudi v praksi pri pregonu kaznivih dejanj, storjenih z vzbujanjem, razpihovanjem in širjenjem verske, narodnostne, rasne ali druge nestrpnosti. Poudarili smo, da se v primeru teh kršitev od držav terja, da zagotovijo ukrepe, s katerim bodo v svojem pravnem redu zagotovile učinkovite, sorazmerne in odvračalne sankcije. To je pomembno tako zaradi potrebe po takojšnjem obsojanju vseh aktov rasizma in etničnega ali verskega sovraštva, kot tudi zaradi ohranjanja zaupanja vseh manjšin v sposobnost oblasti, da jih bodo zaščitile. Varuh je MNZ prosil za pojasnilo, zakaj se preiskava usmerja na obravnavo zgoraj navedenih kaznivih dejanj in zakaj ne tudi na morebitno preiskavo suma storitve kaznivega dejanja javnega spodbujanja sovraštva, nasilja ali nestrpnosti po 297. členu KZ-1 ali prekrška po 20. členu Zakon o varstvu javnega reda in miru (Uradni list RS, št. 70/2006; ZJRM-1). MNZ nam je odgovorilo, da so policisti Policijske postaje Ljubljana Center (v nadaljnjem besedilu: PP) na podlagi šestega odstavka 148. člena ZKP dne 12. 4. 2010 vabili na zaslišanje tri mladoletne osebe, ki so bile osumljene kaznivega dejanja nasilništva (v zvezi s pretepom dne 6. 4. 2010). Okrožni državni tožilec iz ODT v Ljubljani se zaslišanja mladoletnih oseb ni udeležil. Po podani kazenski ovadbi zoper mladoletne osebe ODT v Ljubljani od Policije ni zahtevalo dodatnih zbiranj obvestil. MNZ nas je obvestilo, da policisti PP Ljubljana Center zoper tri mladoletne osebe nadaljujejo z zbiranjem obvesti, ker bi lahko s svojim ravnanjem uresničili znake kaznivega dejanja javnega spodbujanja sovraštva, nasilja ali nestrpnosti po prvem odstavku 297. člena KZ-1. O vsebini zbranih obvestil, naj bi PP Ljubljana Center s poročilom ali kazensko ovadbo obvestila ODT v Ljubljani. V primeru obravnave dogodka z dne 8. 4. 2009 pa so nam sporočili, da so policisti na podlagi zbranih obvestil ugotovili samo znake kaznivega dejanja poškodovanja tuje stvari, medtem ko za ostala kazniva dejanja oziroma prekrške ni bilo dovolj dokazov in s tem pravne osnove za podajo kazenske ovadbe ali obdolžilnega predloga. Po podani kazenski ovadbi zoper znano osebo ODT v Ljubljani od Policije ni zahtevalo dodatnih zbiranj obvestil.



Varuh je nato podlagi zbranih podatkov naslovil poizvedbo na ODT v Ljubljani ter jih zaprosil za pojasnilo, zakaj ODT v zvezi z dogodkom z dne 08. 04.2009 ni dalo usmeritev za preiskavo suma storitve kaznivega dejanja javnega spodbujanja sovraštva, nasilja ali nestrpnosti po 297. členu KZ-1 ali prekrška po 20. členu ZJRM-1. Poleg tega nas je v zvezi z dogodkom z dne 06. 04. 2010 zanimalo ali namerava ODT dati kakšne usmeritve za preiskavo suma storitve kaznivega dejanja javnega spodbujanja sovraštva, nasilja ali nestrpnosti po 297. členu KZ-1 ali prekrška po 20. členu ZJRM-1. ODT nas je obvestilo, da je bila v zvezi z dogodkom, ki se je dogodil dne 8. 4. 2009 na ODT v Ljubljani dne 21.7.2009 s strani PP Ljubljana Center podana kazenska ovadba zoper eno polnoletno osebo, in sicer le zaradi suma storitve kaznivega dejanja poškodovanja tuje stvari po členu 220/1 KZ-1. Tožilec, ki mu je bila zadeva dodeljena, je v predmetni zadevi odložil kazenski pregon zoper osumljenca. Postavljeni rok osumljencu za izpolnitev naloge (izpolnitev naloge je bil pogoj za odložitev kazenskega pregona) je v času odgovora ODT še tekel. V zvezi z dogodkom, ki se je dogodil dne 6. 4. 2010 je PP Ljubljana Center na ODT podala kazenska ovadba zoper tri mladoletne osebe, in sicer le zaradi suma storitve kaznivega dejanja nasilništva po 296. členu KZ-1. Tožilec, ki mu je bila zadeva dodeljena, je v predmetni zadevi zahteval uvedbo pripravljalnega postopka zoper tri mladoletne osebe zaradi kaznivega dejanja nasilništva po 296. členu KZ-1. Pripravljalni postopek v času odgovora ODT še ni bil zaključen.

ODT je po pregledu zgoraj navedenih odločitev ugotovilo, da so bile le te sprejete na podlagi ugotovljenih dejstev, podatkov in dokazov zbranih s strani policije in priloženih h kazenskim ovadbam. V konkretnih primerih policiji niso bile dane usmeritve za preiskavo suma storitve kaznivega dejanja javnega spodbujanja sovraštva, nasilja ali nestrpnosti po 297 členu KZ-1, saj s strani policije ugotovljena dejstva, poslani podatki in dokazi (le s temi je razpolagal tožilec), niso utemeljevali razlogov za sum, da so bila storjena kazniva dejanja po 297 členu KZ-1. V podanih ovadbah tudi ni bilo nikakršnih podatkov oziroma zapisov policije o tem, da policija kakorkoli nadaljuje z zbiranjem podatkov, ki bi se nanašali na sum storitve kaznivega dejanja po 297. členu KZ-1.

ODT je še pojasnilo, da v kolikor bo v zvezi z dogodkom dne 6.4.2010 s strani policije prejelo kakršnokoli dodatno poročilo ali kazensko ovadbo v smislu storitve kaznivega dejanja po 297. členu KZ-1, bo predmetno poročilo oz. kazensko ovadbo obravnavalo in tudi sprejelo ustrezno odločitev.

Varuh je nato ponovno naslovil poizvedbo na MNZ, v kateri je MNZ soočil s pojasnili ODT ter jih prosil za opredelitev do omejenih pojasnil. MNZ je v dopisu sporočilo, da so policisti v primeru pretepa pred Filozofsko fakulteto v Ljubljani z dne 6. 4. 2010, istega dne, ustno obvestili ODT v Ljubljani. Obvestilo tožilstvu je med drugim vsebovalo tudi seznanitev o opravljenem preiskovalnem dejanju zaslišanja mladoletnih oseb. Policisti PP Ljubljana Center so dne 12. 4. 2010 vabili na zaslišanje tri mladoletne osebe za katere so obstajali razlogi za sum storitve kaznivega dejanja nasilništva po 296. členu KZ-1. Okrožna državna tožilka se zališanja ni udeležila. MNZ nas je poleg tega obvestilo, da so policisti zbirali obvestila tudi o kaznivem dejanju po 297. členu KZ-1, vendar niso uspeli zbrati dovolj dokazov o navedenem kaznivem dejanju.

Varuh je v skladu s svojimi pristojnostmi posredoval na pristojne organe, vendar se je izkazalo, da pri omenjenem napadu ni šlo za kaznivo dejanje po 297. členu KZ-1, saj Policija dokazov za to kaznivo dejanje ni našla.

S tem dopisom zaključujemo obravnavo vaše pobude in vas lepo pozdravljamo,

dr. Zdenka ČEBAŠEK - TRAVNIK, dr. med. varuhinja človekovih pravic

ponedeljek, 7. marec 2011

Bh. radnici napuštaju Sloveniju bez eura u džepu

Protest bh. radnika koji rade u Sloveniji,

Erduan Katana
Foto : IWW (Nevidni delavci sveta)

Položaj bh. radnika, najveće grupe migrantskih zaposlenika iz tzv. trećih zemalja, koji rade u Sloveniji, vrlo je težak: potplaćene satnice, neplaćen prekovremeni rad, izuzetno loši uslovi stanovanja, a sada i masovna otpuštanja, te uopšte male mogućnosti za ostvarivanje osnovnih prava.



Zbog svega ovoga organizacija „Nevidljivi radnici svijeta" iz Slovenije, koja se bori za prava radnika, i nevladine organizacije „Geto" i „Oštra nula" iz Banjaluke, organizovale su u ovom gradu protestnu šetnju kako bi ukazale na kršenja radničkih prava građana BiH zaposlenih u Sloveniji.

Nekada je odlazak na rad u Sloveniju za radnike iz Bosne i Hercegovine značio bolji život. Danas radnike iz BiH, koji uglavnom svoj san o boljem životu ostvaruju na građevinama širom Slovenije, često čeka samo rad bez plate i na kraju - neopravdani otkazi.



Prijedorčanin Milenko Jošić ističe da se slovenački poslodavci prema bh. radnicima često odnose kao prema robovima.
„Dva mjeseca smo mi radili. Pošto od firme imamo jedan obrok kad radimo i još jedan obrok, kao za večeru, i od firme krevet za spavanje - radili smo dva mjeseca za taj obrok. Zašto? Ne razumijem. Onda sam postavio pitanje: da li sam ja rob, šta sam ja ovdje“,priča Jošić.

Radnici iz BiH napuštaju Sloveniju bez eura u džepu, kažu Smail Duraković i Husein Keranović iz Cazina:
„Ma plata je bila nekad dvjesto, nekad tristo, kako kada, ali više puta ne da ništa.“
„Naprosto nije se moglo više izdržati. Trebaju pare i za kući nositi, i za gore preživljavati. A nije bilo.“


Zahtjevi radnika
Podršku protestima obespravljenih radnika iz BiH pružile su i njihove kolege iz Slovenije, koje smatraju da je odgovornost države Slovenije u tome što je uspostavila režim radnih migracija koji poslodavcima omogućava ucjenjivanje radnika iz trećih zemalja.



„Mi smo stigli da pružimo podršku kako bi i radnici iz BiH bez stalnog prebivališta dobili ista prava kao i slovenački radnici“, kaže Jože Romnih, radnik iza Velenja.

Radnik treba raditi kod istog poslodavca minimalno dvije godine da bi dobio radnu dozvolu koja mu omogućava da mijenja poslodavca, ali i nakon dobijanja osobne radne dozvole, kada izgubi posao, izgubi i pravo na boravak.



Andrej Krunik iz organizacije „Nevidljivi radnici svijeta“, koji je u slovenačkom konzulatu u Banjaluci predao zahtjeve bh. radnika, o njima kaže:
„Jedan od zahtjeva je da se odmah promijeni zakonodavstvo, tako da radnici ne bi više bili zavisni od poslodavca. Drugi je da se radnici odmah uključe u sistem socijalne države, jer oni to uplaćuju. Zahtjevamo i da država preuzme to što radnici traže od poslodavca, da ta dugovanja preuzme država, jer je država sa svojim zakonodavstvom odgovorna.“

Odgovornost za trenutni položaj bh. radnika u Sloveniji ima i država BiH koja je sa Slovenijom potpisala Sporazum o socijalnoj bezbjednosti, po kojem radnik državljanin BiH treba imati stalni boravak i osobnu radnu dozvolu, da bi mogao dobiti naknadu za nezaposlenost.



Radnici su dobili obećanja u slovenačkom konzulatu u Banjaluci da će Slovenija promijeniti zakon o radu i zapošljavanju stranaca, a prema riječima Andreja Krunika, krajnji rok je sredina marta.

nedelja, 6. marec 2011

Poziv aktivistov Ekokroga

Aktivisti Ekokroga pozivajo na protest! Boj proti sežiganju odpadkov v Zasavju še ni končan!

Jutri, v ponedeljek 7.3. ob 16ih pa bo pred francosko ambasado v LJ
protestni shod.

Več o njem:
http://www.ekokrog.org/2011/03/05/protest-proti-predcasnem-podpisu-sporazuma-s-francijo/

sreda, 2. marec 2011

Slovenija skorumpirana vsaj kot Bosna

Ljubljana 19.02.2011, 06:53 Saša Banjanac Lubej
Vir : http://www.zurnal24.si/slovenija/slovenija-je-skorumpirana-vsaj-kot-bosna-202814/clanek

Besim Hasančević. Aktivist gibanja Nevidni delavci sveta o novih trikih delodajalcev, dvoličnosti slovenskega sindikata, naivnosti bosanskih delavcev in donacijah Unicefu.

Aktivizem. V gibanju Nevidni delavci sveta predstavlja delavce SCT. Aktiviral se je, ker je ugotovil, da druge poti ni, saj so tuji delavci, kot pravi, žrtve zlorab, grozijo jim s policijo, nekateri so bili celo izgnani iz države. Živi v domu s tremi sostanovalci, ki so po njegovih besedah “prva liga”, a za bele srajce in obleke, ki jih je pred prihodom v Slovenijo tako rad nosil, v omari zdaj ni več prostora. Na omari pa je podedoval poster Alje. Turbo folk pri njem ne zažge; rad posluša Zdravka Čolića ter skupini Crvena jabuka in Merlin.


"Bosanski delavci so naučeni na nekakšno komando," pravi Besim Hasančević, ki jim pomaga prav pri tem. (Foto: Benjamin Kovač)

Zakaj nekdo s končano srednjo šolo za gostinstvo in turizem prekine študij marketinga na zasebni poslovni šoli v Tuzli in pride v Slovenijo delat kot zidar za 400 evrov?

Povsem naključno. Želel sem iti v tujino. Sem človek, ki se rad giblje naokrog, ni mi bilo dovolj, da lahko pridem do Srbije in Hrvaške. Odkar sem v Sloveniji in za bosanske državljane velja brezvizumski režim, sem veliko potoval po tujini. Če bi brezvizumski režim za Bosno in Hercegovino (BiH) veljal leta 2007, zagotovo ne bi šel. Cilj mi je bil predvsem prosto gibanje – to je bil ključni sprožilec pri odločitvi, da grem od doma. Cilj mi ni bil le denar; ta je sicer sredstvo, ki ti omogoča preživetje, ampak jaz sem želel – živeti! Tedaj je bila edina zakonita pot v tujino ta, da dobiš delo.

Kaj ste pričakovali?

Vedel sem, da grem v del nekdanje Jugoslavije, pričakoval pa sem življenje, normalnejše od tistega v BiH. Ker je bilo tukaj manj vojne, sem pričakoval, da v Sloveniji obstaja vladavina zakona. Toda v prvih štirih mesecih sem opazil, da je družba v Sloveniji, če ne bolj, pa vsaj enako skorumpirana kot tista v BiH. Da bi rešil določene težave, so od mene naravnost zahtevali denar.

Kdo konkretno?

V administraciji. Podrobneje ne smem povedati. Z njimi sem se dogovoril, da bo to skrivnost, a le pod pogojem, da drugih ljudi ne bodo več izsiljevali. Težave sem imel tudi v NLB, kjer so delavcem z izgovorom, da se jim je iztekel vizum, blokirali račune, na katerih je bilo tudi po pet tisoč evrov. Govorili so jim, da jim bodo hranili denar. Toda mi v BiH zelo dobro vemo, kako NLB hrani denar.

Pri zaščiti pravic tujih delavcev so zatajili tudi sindikati.

Kot tujemu državljanu mi tukajšnji sindikat ni ponujal ničesar, zato sem sklenil, da bom denar raje dajal Unicefu. Sindikat je denimo ponujal tako imenovana brezobrestna posojila: ti vzameš 600 evrov, dajo ti jih 550. “Kje je še 50 evrov?” vprašaš. “To je za administracijo,” odgovorijo. Kakšna administracija?! To je najdražje posojilo, kar jih obstaja! Ko že omenjam Unicef – pred kratkim sem prejel telefonski klic, v katerem so me spraševali, ali je mogoče, da bi jim za štiri evre povišal donacijo. Odgovoril sem, da sem trenutno brez službe in ne morem dajati več. Toda po 15, 20 dneh sem prejel pismo, v katerem so se mi zahvaljevali, ker sem zvišal svojo donacijo. Čeprav nisem nikjer ničesar podpisal, so mi z računa dejansko trgali višji znesek od dogovorjenega!

Živite v samskem domu SCT, iz katerega vas želijo, ker imate vizum le za začasno bivanje v Sloveniji in ker doma ne plačujete, izseliti. Delavci s stalnim prebivališčem so lahko tam do izplačila prejemkov zastonj.

Doma ne plačujem, ker mi SCT dolguje denar: decembrsko plačo, regres za lani in obrok regresa iz leta 2009. Direktorica Noviste (podjetja za upravljanje samskih domov SCT, op. a.) Marjanca Kaučič meni, da tako ne gre, a jaz sem ji povedal, da obstaja pravna pot. Meni ne bodo zamenjali ključavnice, ne morejo mi poslati policije. Na policiji sem namreč že bil in ji povedal, da ni potrebe po takem obračunavanju, saj sem že podpisal drugo delovno pogodbo. Če obstaja pravna država, obstaja tudi pravna pot. Ne bežim od tega, da plačam, toda menim, da gre za moje terjatve. Poleg tega so domove SCT in še kakšnih pet, šest domov, ki jih je SCT prodal, delavci zgradili prostovoljno, v izmenah, za katere niso bili plačani. Lastniki teh domov so pravzaprav delavci. Zdaj je nekdo prišel in dejal: “To je kapitalizem, vi ne razumete kapitalizma.” To ni kapitalizem – to je rop!

Je gradbeno delo težko?

Je, pa še ljudje so naivni, niso pokvarjeni; miselnost in izobrazba naredita svoje. Najhuje je, ko pridejo in mi rečejo: “Nihče jim ne more nič. Oni so država.” Nobeden izmed delodajalcev ni država, čeprav jim država nekatere zadeve omogoča. Sam si sicer nikoli nisem dovolil, da bi me kdo izsiljeval, še najmanj malovredneži s štirimi razredi osnovne šole. Ti so si marsikaj privoščili. Gradbeno delo samo ni nič v primerjavi z naslednjim primerom: varilci, ki delajo po 300, 315 ur, dobijo plačo 410 evrov, ko pa zahtevajo večjo plačo, jim delovodja reče: “Vi delate samo za vizum!” To je čisto izsiljevanje.

Bi to pomenilo, da bodi vesel, ker si sploh tu?

Natančno tako. Takšnih modelov, kakršni so šefi gradbišč ali delovodje v SCT, na kupu nisem videl nikjer. Ljudje so bili podvrženi mobingu na delovnem mestu. Vsak dan.

Kako je bilo to videti?

Ljudi z vizumi so izsiljevali z vizumi ali pa z odpovedmi. Slovenskemu državljanu, ki je imel 500 nadur in je bil tukaj 20 let, je delovodja rekel: “Poslušaj, če nočeš delati v soboto – saj veš, da se delijo odpovedi.” To je bilo običajno še pred kakšnim mesecem ... Kaj so nam še delali? Po delovnem času SCT smo delali od 10 do 12 ur na dan, kar je okrog 210 delovnih ur; plačali pa so nam jih le 168, torej toliko, kot da bi delali le po osem ur. Nadure pa se sploh ne vidijo nikjer. Ko sem se enkrat pritožil, ker mi jih niso izplačali, so mi rekli, da jih lahko izkoristim kot prost dan – česar pa mi ne bodo plačali. Sploh mi ni jasno, kako je to mogoče. Silili so nas, naj delamo pri –18 stopinjah Celzija. Videl sem, da ni učinka, in sedel v lokal. Drugi pa so delali. Ljudje niso upali protestirati; večina jih ima družine in prihaja iz Cazinske krajine, kjer je vsa industrija propadla že z Agrokomercem. Torej morajo ostati tu. Ljudje so verjeli, da je SCT državno podjetje in se ne more nič zgoditi ... Tako preprosto je zavreči ljudi. To zame ni tako težko, težko je za ljudi, ki so tu tudi po 30 let.

Od kod so "rekrutirali" delovodje?

Ne verjamem, da v Sloveniji ni gradbenih tehnikov, ki bi delo lahko nadzirali. Toda da bi dobil vojaka, ki uboga, mora delodajalec rekrutirati nekoga, ki si tega sploh ne zasluži. Potem ga lahko s tem namreč izsiljuje: “Saj veš, da si tega ne zaslužiš. Tako kot oni boš tudi ti poprijel za kramp in lopato ... ter delal.” Ves sistem je vzpostavljen kot piramida strahu.

Zakaj ste se angažirali v gibanju Nevidni delavci sveta?

Ljudje so imeli tu pogodbe za določen čas tudi po 12 let; iste pogodbe. Sindikat se glede tega ni oglašal – niti kadar so delavci opozarjali na to, da jim podjetja ne izplačujejo nadur, in na druge nepravilnosti. Tedaj so jim v sindikatu govorili: “Vi nimate tu kaj iskati.” Prosili so, naj jih zastopa sindikalni odvetnik, kar bi bilo logično, saj vrsto let plačujejo članarino; odgovarjali so jim, da sindikat tu ne more nič. Človek je potem poiskal zasebnega odvetnika. Veste, kaj se je zgodilo, ko je sprožil postopek? Sindikalisti so ga iskali in prosili, naj ga zastopajo, da mu bodo vse povrnili ... Človek je to seveda zavrnil. To je bila dvolična igra sindikata.

"Bosanski delavci so naučeni na nekakšno komando: v gradbeništvu ni objekta ali stvari, ki je ne bi znali narediti, vendar ko se je treba postaviti zase, so kot veliki otroci – nekdo mora biti zraven." Besim Hasančević

Ali Nevidnim delavcem sveta bolj zaupajo?

Da. Neki Albanci so denimo delali pri nekem zasebniku – imeli so sedem postelj in delali po 12 ur na dan. Medtem ko so prvi delali, so drugi počivali. V isti postelji sta bila torej dva. To je fašizem in izkoriščanje ljudi. Žal mi ni uspelo zbrati več informacij, saj so ljudje zelo ustrahovani. To ne bi šlo niti v suženjstvu, v katerem je bilo lastniku v interesu dati sužnju hrano, da čim dlje dobro dela. Ali pa v Kopru – delavcem ne dajo hrane, silijo pa jih, da gredo delat. Veliko nas je samih kupovalo malico in plačevalo za prevoz.

Kdo je kriv za takšne razmere?

Država je omogočila ustanavljanje podjetij brez kakršnegakoli začetnega kapitala. Če ni tega, ni nobene garancije, da bi delodajalec delavcu karkoli plačal. Tu se podjetja odpirajo le zato, da bi ogoljufala ljudi. Sto ljudi daš v neko tovarno, oni naredijo, ti pa prodaš, pobereš denar in adijo! To je noro ... Če želiš delati brez kapitala, delaj sam, ne zaposluj drugih. Država zdaj skrbi samo za svoje terjatve, ko pa SCT ljudem ni vpisoval po 15 let delovne dobe, je to ni motilo.

Zdaj se zakon vendarle spreminja.

Res je, a bo veljal za naprej. Kaj pa je s tistim za nazaj? Predvsem podizvajalci premeščajo delavce v druga podjetja in od njih zahtevajo, naj se odrečejo terjatvam za nazaj. Takšne so zdaj taktike delodajalcev. Konkretno: v podjetju, v katerem je bilo prej zaposlenih sto ljudi, zdaj pa jih je 60, delavcem dolgujejo po štiri plače, regrese, dopuste, nadomestila za bolniške ... Zdaj poskušajo odpreti novo podjetje, obljubljajo delo v Nemčiji – a pod pogojem, da se delavci odrečejo vsem terjatvam za nazaj v starem podjetju. Enako, kot zdaj počne SCT. Podizvajalci najbolj manipulirajo. Denimo v Tržiču je neka gospa, ki vsem 30 delavcem dolguje po tri, štiri, pet tisoč evrov; nobenemu ni izplačala še nič. Ti ljudje zelo težko govorijo o tem, da jih je nekdo prevaral. Z njimi bi rad vzpostavil stik.

Stari ste 30 let. Hodite ven? Zagotovo ste kakšno Slovenko povabili na pijačo. Obstaja tudi ta plat življenja?

Ne obstaja! S Slovenko sem sicer bil na pijači, a dobro razume bosansko (smeh). Tu vsi govorijo bosansko, in čeprav vse razumem, slovensko še vedno slabo govorim.